• DOLAR
  5,7223
  %-0,36
 • EURO
  6,2871
  %-0,68
 • ALTIN
  279,50
  %-0,21
 • BIST
  100.098
  %-0,14
300 yıllık ahşap yapı tarihe meydan okuyor

300 yıllık ahşap yapı tarihe meydan okuyor

Sivas’taki 300 yıllık ahşap yapı; yapım şekli itibariyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Sivas Doğanşar ilçesine bağlı Karkın Köyü sınırları içerisinde yer alan Karacahayrat mezrasındaki 300 yılık ahşap yapı; ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Samanlık olduğu tahmin edilen ahşap yapı; 4 metre yüksekliğinde bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

300 yıllık ahşap yapı tarihe meydan okuyor

Yapılma şeklinin nasıl olduğu tam olarak tahmin edilemese de bugün kullanılan teknolojiyle dahi bu tarihi yapının yapılmasının oldukça güç olduğu biliniyor. Tam 300 yıldır ayakta kalmayı başarmış bu ahşap yapının; bir tek çivi dahi kullanılmadan yapılmış olması; dikkat çekici bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Binanın yarım metre çapında ve 10 metre uzunluğundaki kütüklerden oluşmasının yanı sıra tonlarca ağırlığa dayandığı biliniyor. Binanın üzerinde bulunan devasa kütüklerin ise ne şekilde oraya yerleştirildiği ise şimdilik bilinmiyor.

Etiketler:
manşet

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir