103 yaşındaki Emine büyükanne, İspanyol gribi sonrası corona virüsünü yendi

103 yaşındaki Emine büyükanne, İspanyol gribi sonrası corona virüsünü yendi
16:12 - Aralık 11 2020 Cuma

Eşinin Mazıdağı ilçesine bağlı Poyraz Mahallesi Temli Sokak’ta müstakil bir evde yaşamını yitirmesinin ardından yalnız yaşayan Emine Tekin, tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişiyi öldüren corona virüsü salgınına yakalandı. Tekin, corona virüs semptomlarının görülmesi üzerine çocukları tarafından Mazıdağı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada corona virüs testi yapıldıktan sonra evde tedavi edildi ve ilaç verildi. Emine Tekin, 7 gün boyunca evde tedavisine devam ederken, durumu kötüleşince tekrar Mazıdağı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tekin, burada yapılan ilk müdahalelerin ardından Mardin Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. 2 gün yoğun bakımda ve 14 gün hizmette kalan Tekin, corona virüsü yenmeyi başardı.

95 yıl önce de İspanyol gribini yendi

Annesinin babasının ölümünden sonra yalnız yaşamaya başladığını belirten Hatice Doğan, “Annemin bugüne kadar kimsenin yardımına ihtiyacı olmadı. Evini temizliyor, yemek yapıyor ve alışveriş yapıyordu. Şimdiye kadar hiç ciddi hastalıklardan muzdarip olmadı çünkü her zaman doğal olarak beslendi, sadece 95 yıl önce İspanyol gribine yakalandı. Bize o dönemde sağlık teknolojisi gelişmediği için çok fazla insanın öldüğünü söylüyor. O zaman yakalandı ve o salgından kurtuldu. Ne yazık ki bu yıl corona virüsünden binlerce kişi öldü. Corona virüs testinin ardından 7 gün evde ilaç uyguladık. İlk önce evde durumu ağırlaşan annemi Mazıdağı Devlet Hastanesi’ne götürdük. Mazıdağı Devlet Hastanesi’ndeki ilk tedavisinin ardından Mardin Devlet Hastanesi tarafından sevildi. Durumu kötüleşen annem 2 gün yoğun bakımda tedavisinden sonra 14 gün hizmette kaldı. Sağlık profesyonellerine çok teşekkür ederim. Hem refakatçi hem de sağlık çalışanı olarak, her zaman yaşlılara davranırlar. Allah’a hamd olsun, corona virüsünü başarıyla yendi ”dedi.

“Allah sağlık çalışanlarından razı olsun”

Corona virüsü yendi Emine Thompson, 95 yıl önce Kürtçe konuşmanın günümüz teknoloji seviyesinde olmadığını, birçok insanın hayatını kaybettiği İspanyol gribi döneminde sağlık teknolojisi, şimdi de halkın çok yüksek bir şeye sahip olduğu için çok şanslı olduklarını söyledi. Türkiye’deki sağlık teknolojileri düzeyi. Tekin, “95 yıl önce tüm insanlığın düşmanı gibi kesilen bir salgın ortaya çıkmaya başladı. Korona virüsü şimdi nasıl hızla yayılmaya başladı, o dönemde kızamık, kaşıntı gibi sorunlar insanların canını sıkıyordu. tehlike, vücutlarında sivilce olan çocuklar öldü. Bir ailenin bir çocuğu kalıyordu ya da kalmıyordu, hepsi salgın hastalık nedeniyle öldü. O zamanlar sağlık teknolojisinin ilerlemediği insan hayatı bir kabus gibi görünüyordu. Şimdi sağlık çalışanlarımızdan Allah razı olsun, hastalara çok iyi bakılıyor ”dedi.

Büyük anneannesinin corona virüs salgınını atlatmaktan mutluluk duyduğunu belirten 13 yaşındaki Emir Tekin, “Büyük anneannemizin corona virüs salgınına yakalandığını öğrendik ve bu duruma çok üzüldük, biz tedavisinin sona ermesinden çok mutluydu ve hayata sarıldı. “

Serhat Kardeş

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi