• DOLAR
  5,8985
  %0,25
 • EURO
  6,5072
  %0,23
 • ALTIN
  281,58
  %-0,01
 • BIST
  99.028
  %0,25
“100 Yılın Hikayesi” adlı defile düzenlenecek

“100 Yılın Hikayesi” adlı defile düzenlenecek

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri Kapsamında “100 Yılın Hikayesi” adlı defile düzenleyecek.

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında Sivas Valiliği Himayesinde; “100 Yılın Hikayesi” adlı Yöresel Motiflerle Kıyafet Tasarımları, Heyet-i Temsiliye Kıyafetleri ve Cumhuriyet Dönemi Kıyafetleri defilesi düzenleyecek. İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ayhan Bülbül ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sivas Valiliği Himayesinde gerçekleştirilen 100. Yıl etkinlikleri kapsamında Olgunlaşma Enstitüsü’nün de dönemin kıyafetlerini yansıtan defile ile ayrı bir renk katacağını belirten Savaşçı, Enstitü Müdürü Aysel Şenlen ile bir süre görüşerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hummalı bir çalışma sürdüren usta öğreticilerle bir süre sohbet eden ve tasarımları inceleyerek bilgi alan Savaşçı, daha sonra diğer çalışma atölyelerini ziyaret etti. Burada konuşma yapan Savaşçı, şunları kaydetti:

“Enstitünün, tanıtım araştırma faaliyetleri ile birlikte, el sanatları, sanat tasarım, moda tasarım, nakış ve yiyecek-içecek alanlarında; kültürel değerleri ve geleneksel sanatları araştırma, özelliklerini bozmadan geliştirme, arşivleme, gelecek kuşaklara aktarma, ulusal ve uluslararası alanlarda tanıtımını sağlama misyonu doğrultusunda görev yapıyor. 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren tam gün tam yıl eğitim uygulamasına geçmeyi planladığımız kurumumuzda, Moda Tasarım Teknolojileri ve El Sanatları Teknolojisi alanlarında 2 Yıllık Mesleki Eğitim Denklik Programları faaliyete geçirilecektir.”

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

SON HABERLER

Türkiye Anadolu bölgesinde bulunan Sivas şehrinin günlük yaşanan son dakika haberlerini hızlıca takip etme fırsatını Sivashaberler.com ile yakalayın. Sivas Haberler sitesinde yazılan tüm haberler editörler tarafından özgün hale getirilmektedir. İlçe haberleri ile birlikte nöbetçi eczane, konaklama bilgileri, gezi önerileri, tarihi kalıntılar olmak üzere her konuda bilgilendirmeler yer alıyor. Sivas haber hizmetinin yanı sıra, şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak genel bilgilere kolay ulaşım sağlayın.

sivas haberler google play sivas haberler app store

sanalbasin üyesidir