Vali Salih Ayhan Hakkında Soruşturma!

Vali Salih Ayhan Hakkında Soruşturma!
16:04 - Haziran 3 2020 Çarşamba

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın Vali Yardımcılığı yaptığı dönemde FETÖ ile iltisaklı iş adamları listesini yetkisi olmaksızın fotoğraflaması ve ilgili kişilere uyarılarda bulunması iddiaları sebebiyle bir inceleme geçirdiği ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre 2018 yılında İçişleri Bakanlığı’na bir şikayet dilekçesi iletilerek o tarihte Vali Yardımcısı olarak görev yapan Salih Ayhan’ın FETÖ ile iltisaklı isimlerin listesini aldığı ve bu listeyi sızdırdığı iddia edilmişti. İçişleri Bakanlığı tarafından dilekçe değerlendirmeye alınmış ve bu hususta suç teşkil eden bir durum bulunmadığı değerlendirmesi yapılmıştı. Her ne kadar İçişleri Bakanlığı bu değerlendirmeyi yapsa da anılan iddialara ilişkin Ankara 17. İdare Mahkemesi tarafından 14 Ocak 2020 tarihinde Sivas Valisi Salih Ayhan ile ilgili şikayeti incelemeye karar verdiği ve bu konuyla alakalı Sivas Cumhuriyet Başsavcılığının tanık ifadelerine başvurduğu öğrenildi.

Önemli bir şirket yöneticisi tarafından Sivas Valisi Salih Ayhan’a suç atfedilen dilekçede şu hususlar yer alıyor;

Sayın Salih Ayhan, Sivas’ta örgütlenmiş FETÖ irtibatlı ve iltisaklı olduğu tespitli iş adamlarının adının yazılı olduğu gizli bir belgeyi valilikten alarak ilişkili kişileri bilgilendirmiştir. Bu sayede kişiler mal varlığı üzerine tedbir konulacağını anlayıp, gerekli girişimlerde bulunmuşlardır. Sayın Ayhan, kişilerin mallarının devrine aracılık etmesine yardımcı olmuştur ve suç işlemiştir.

Konuyla ilgili dönemin Valisi Davut GÜL ise şu açıklamalarda bulundu;

Olayın aslı şöyledir; İzinli olduğum bir dönemde vali vekili …‘ya FETÖ/PYD terör örgütü irtibatlı Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (ASSİAD) üyelerinin taşınmazlarına tapu şerhi yazılması yazısı talimatını verdim. Hazırlanan taslak metin 17-25 Aralık ayırımı yapmadan bütün üyelerin taşınmazlarını kapsayacak şekilde yazıldığından göreve başlayıncaya kadar bekletilmesini talimatlandırdım.

İki gün sonra göreve başladığımda, o tarihte özel kalem müdürü olarak görev yapan … ‘Bazı işadamlarının kendisini aradığını ve taşınmazlarına tedbir konacak işadamları listesinde olup olmadıklarını’ sorduklarını söyledi. Konuyu yine o tarihlerde İL OHAL Bürosunda sorumlu vali yardımcısı …’ya sorduğumda ‘Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Salih Ayhan’ın İl OHAL Bürosuna geldiği ve hazırlanan listeyi görünce cep telefonuyla fotoğrafını çektiğini’ ifade etti.

Konuyu Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri, Vali Ayhan’a sorduğumda kendisi özetle ‘Söz konusu listenin fotoğrafını çektiğini, ama bunu kimseye vermediğini, fotoğraf çekme sebebinin aralarında İl Özel İdareye iş yapan firma sahiplerinin olup olmadığını sorgulamak ve varsa bu firmalara Özel İdarenin işlerini ihale yoluyla da olsa vermemek’ olduğunu belirtti.

Salih Ayhan ile ilgili yaşanan bu hadiseden sonra başka bir delil olmadığından ve sözlü beyanı tarafımca yeterli görüldüğünden herhangi bir işlem yapılmamıştır.

Dilekçeye söz konusu liste 17-25 Aralık süreci milat alınarak, dernek üyeliğinden istifa eden üyeler ayıklanarak, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na taşınmazlarına şerh konulması için gönderilmiştir.

İlgi dilekçede şikâyet edilen Salih Ayhan, 26 Ekim 2018 tarih, 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi ile, Sivas Valisi olarak atandığından, tarafımca yapılacak başka bir işlem yoktur.”

blank

Ciddiyet ve Devlet Adamlığından Uzak

Konuyla ilgili 10 Nisan 2020 tarihinde ifadesine başvurulan bir kamu görevlisi, dönemin Vali Yardımcısı Salih Ayhan’ın yaptığı davranışı kınayıcı şekilde ifadede bulundu. İsmi belirtilmeyen ve şu anda Sivas dışında bir ilde üst düzey görevde bulunan kamu görevlisinin açıklamaları ise şu şekilde;

Bir vali yardımcısının OHAL döneminde hazırlanmış gizli bir evrakın resmini çekerek, Whatsapp’tan paylaşması, ciddiyet ve devlet adamlığından uzak ve farklı art niyetleri barındıran bir davranıştır.

(…) Yazının imzalanmasından sonra ASSİAD üyesi olan bazı iş adamlarının yazıdan haberdar olduklarını haber aldım ve bu duruma çok şaşırdım. Salih Ayhan’ın ifadeleri inandırıcı değildir. Çünkü kamu kurum ve kuruluşları, iş ve işlemlerinde ihalelerde ve personel alımlarında, kimlerin terör örgütüyle irtibatlı ve iltisaklı oldukları bilgisini pek hayli Emniyet Müdürlüklerinden yazılı sorarak bilgi alabilirler. İzlenen yol doğru olsaydı, bütün illerde dernek üyesi listesi, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının amirine resmi yazıyla verilirdi. Whatsapp uygulamasından, bu bilgileri kimlerle paylaştığı ancak kişinin telefonunun dijital dökümünün alınmasıyla anlaşılacaktır. Salih Ayhan’ın bu bilgileri görme yetkisi dahi yoktur.

 (…) Salih AYHAN, kendisinin hiçbir şekilde görme yetkisi bile olmadığı OHAL döneminde hazırlanmış gizli bir evrakı evrakın resmini çekerek whatsapp’dan paylaşması, ciddiyet ve devlet adamlığından tamamıyla uzak vefarklı art niyetleri barındıran bir davranıştır.

Salih AYHAN’ın bu davranışıyla FETÖ/PDY Terör örgütü ile mücadeleyi akamete ve zaafa uğratmaya çalıştığını, yaptığının ise, tamamıyla apaçık büyük bir suç olduğunu düşünüyorum. 2018 yılında bu hususta Bakanlığa yazılı şikayet edildiğini ise bilgi sahibi olarak ifademe başvurulduğu bu soruşturmadan öğrendim.

Bu olayda özetle; müşteki ile ifadesi alınan şikayet edilenin karşılıklı iddialarının ötesinde bizi ilgilendiren boyutu 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra Ohal döneminde FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadele kapsamında Valiliğimizce hazırlanan ve Vali Vekili olarak şahsımın imzaladığı gizli bir evrakın görme, bir suretini dahi alma yetkisi olmayan Vali Yardımcısı Salih AYHAN’ın devlet kurallarını ve kaidelerini hiçe sayarak, kendince bir takım hukuki ve inandırıcı olmayan gerekçelere sığınarak evrakın resimlerinin çekilmesinin whatsapp’dan paylaştığının şehirde konuşulması ve sürekli dile getirilmesi, yapılan etkin mücadeleyi zaafiyete uğratmaya yönelik bir davranıştır.”

blank

KAYNAK : GÜLÜMSER HEPER – ( https://veryansintv.com/sivasi-karistiran-sorusturma-vali-fetocu-is-adamlari-listesini-neden-aldi/ )

Yorumlar (0)
Yorumlar E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi